Co to jest dom energooszczędny?

Dom energooszczędny to taki, który będzie spełniał wymagania w zakresie:

 

Izolacyjność cieplna przegród zewnętrznych:

Niezależnie od wybranej technologii budowy domu, obecne materiały budowlane, w tym izolacje cieplne, nowoczesna stolarka okienna i drzwiowa, pozwalają uzyskać bardzo dobre parametry współczynnika przenikania ciepła U, czyli taki parametr gdzie utrata ciepła wewnętrznego jest bardzo niewielka. Oznacza to, że potrzebujemy niewielkich nakładów energii do podtrzymania temperatury w domu. W sytuacji nieprzebywania w budynku przez dłuższy czas np. tydzień, w okresie zimowym, pozostawiając ogrzewanie w trybie na minimum, po powrocie szybko i bez dużego nakładu energii jesteśmy w stanie uzyskać komfortową temperaturę powietrza wewnątrz.  

 

Sprawność systemów ogrzewania w domu:

Systemy ogrzewania domu, jakie by nie były, muszą cechować się wysoką sprawnością działania przy niewielkim zapotrzebowaniu na energię pierwotną.

W praktyce oznacza to, że koszt wytworzenia ciepła w domu ma być minimum 50% niższy niż dla budynków starszych lub nie spełniających wymogów dla domów energooszczędnych.

 

Sprawność systemu podgrzania ciepłej wody:

Dom należy wyposażyć w zoptymalizowany system podgrzewania wody użytkowej.

Tutaj także niezależnie od pierwotnego źródła energii, czy jest nią ciepło spalania gazu, czy energia elektryczna lub inne, istotne jest optymalne zaprojektowanie instalacji, tak by uniknąć strat ciepła na transporcie ciepłej wody. W praktyce chodzi o to by długość instalacji od źródła ciepła do kranów ograniczyć do niezbędnego minimum, rury prowadzić w otulinie izolacyjnej itd. Można też zastosować cyrkulację obiegu wody, by cały czas utrzymywać temperaturę, przy minimalnym podgrzewaniu w źródle ciepła. Przy systemie uwzględniającym magazynowanie ciepłej wody w zasobniku, ważne jest by posiadał on jak najlepszą izolacyjność ścianek, tak by przez długi czas utrzymywał wysoką temperaturę wody. W okresach ciepłych, słonecznych, dodatkowo albo głównie można korzystać z zewnętrznych paneli solarnych, co w bilansie rocznym da dużą oszczędność na głównym źródle ciepła do podgrzania wody.

 

Minimalizacja zapotrzebowania na energię elektryczną:

Obecnie, mówiąc wprost wszystko jest na prąd. I faktycznie trudno się z tym nie zgodzić.

Proszę wyobrazić sobie sytuację gdy nagle odcina dopływ energii elektrycznej z sieci zewnętrznej (np. wskutek awarii). Pomijając kwestię braku światła, okazuje się, że wszystkie urządzenia w domu przestają działać. Dotyczy to urządzeń wprost korzystających z energii elektrycznej np. pralka, lodówka, telewizor, komputer itd., ale także np. przestaje działać ogrzewanie domu, ale jak? Przecież kocioł jest na gaz! no tak, ale obecnie każde urządzenie tego typu jest wyposażone w centralkę sterującą, która potrzebuje prądu. Wentylacja mechaniczna też nie działa, no tak, zasilana jest energia elektryczną. I tak możemy wymieniać dalej.

Tu chodzi o dwie kwestie, po pierwsze własna oszczędność energii elektrycznej to niższy rachunek, po drugie jeśli każdy będzie zużywać mniej energii elektrycznej, jest większa szansa że sieć energetyczna nie będzie przeciążona, nie będzie dochodzić do ograniczania przesyłu energii, elektrownie będą działać bardziej wydajnie.

Dodatkowo by uchronić się na wypadek przerwy w dostawie energii można wyposażyć dom w system podtrzymania dopływu prądu, np. agregat prądotwórczy, lub akumulowanie energii elektrycznej wytworzonej z energii słonecznej.

Podsumowując dom energooszczędny to taki budynek, który ma spełniać dwa wymogi: pierwszym jest oszczędność, czyli zmniejszenie kosztów eksploatacji domu,

drugim -ekologia, wyrażona w mniejszym zapotrzebowaniu na energię pierwotną, minimalizowaniu zanieczyszczeń wysyłanych do atmosfery i ekosystemu.

Komentarze:

Dodaj komentarz: