Projekt budynku usługowego przy dworcu kolejowym w Kłaju
11 paź 2015

Projekt budynku usługowego przy dworcu kolejowym w Kłaju

Projekt jest realizowany przy współpracy z biurem projektowym Probadex-Kraków.
rozwiń

Obecne stadium prac to wykonanie projektu budowlanego na bazie opracowanej koncepcji architektonicznej. Projekt zakłada remont istniejącego budynku usługowego i rozbudowę. Nowy budynek przewiduje dwie kondygnacje. Usługi zlokalizowane na poszczególnych kondygnacjach będą niezależne.

zwiń
Nowatorski dom w Krakowie na Bielanach
29 wrz 2015

Nowatorski dom w Krakowie na Bielanach

Ostatnio odwiedziłem plac budowy domu zaprojektowanego w naszej pracowni. Jest to unikatowy, nowatorski projekt domu, w bardzo atrakcyjnej, aczkolwiek trudnej ze względu na prowadzenie prac budowlanych lokalizacji.
rozwiń

Zapraszam na relację na moim blogu architekstrzelski.pl

zwiń
Dom energooszczędny w Niepołomicach
29 wrz 2015

Dom energooszczędny w Niepołomicach

Fotorelacja z budowy domu energooszczędnego w Niepołomicach. Budynek wykonano w technologii szkieletu stalowego, posadowionego na płycie fundamentowej. W budynku zastosowano złożone systemy wentylacyjno ogrzewcze.
rozwiń

W grudniu 2014 roku ruszyła budowa w Niepołomicach. Budynek zaprojektowano na rzucie prostokąta z dachem dwuspadowym. Dom jako energooszczędny wyposażony będzie w system wentylacji z centralą rekuperacyjną i GWC -gruntowy wymiennik ciepła, oraz systemy wspomagające w postaci elektrycznego ogrzewania podłogowego, kominka z włączeniem ciepłego powietrza do systemu. Aura była sprzyjająca i z niewielkimi przerwami budynek powstawał w okresie zimowo - wiosennym. Prace rozpoczęły się wytyczeniem fundamentów i wykonaniem wykopu - niwelacji pod zasypkę z kruszywa pod płytę fundamentową. Dalej wykonano izolację termiczną płyty i jej zbrojenie. Płyta fundamentowa została wylana jeszcze w grudniu 2014 r. Zaraz na początku stycznia 2015 roku na plac budowy dotarła stalowa konstrukcja i rozpoczęto jej montaż na przygotowanej płycie fundamentowej. Montaż przebiegł sprawnie, bez komplikacji i już na początku lutego rozpoczęto prace przy wypełnianiu ścian. Roboty przebiegają sprawnie, trwają prace instalacyjne we wnętrzu. Ściany są powoli zamykane od wewnątrz. Z zewnątrz wykonywane jest docieplenie elewacji i tynki zewnętrzne. Trwają roboty związane z przykryciem dachu. Stalowe profile konstrukcji dachu przykryte zostały płytami OSB, poszycie wykonano z blachy płaskiej. Zamontowano kolektory solarne i wykonano obróbki komina. Obecnie (maj 2015) budowa wchodzi w ostatni etap: trwają prace przy wykończeniu elewacji, prace wykończeniowe wewnętrzne oraz roboty zewnętrzne na terenie.

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z budowy na stronie topdom.pl

zwiń
Adaptacja strychu
29 wrz 2015

Adaptacja strychu

Ciekawą alternatywą stania się właścicielem mieszkania jest remont i adaptacja nieużytkowego strychu na poddaszu starej kamienicy lub budynku przykrytego dachem spadzistym z nieużytkową kubaturą na poddaszu.
rozwiń

Obecnie bardzo popularne staje się wykorzystywanie nieużytkowych kubatur poddaszy w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych na urządzanie mieszkań. Taka przebudowa nazywana jest adaptacją poddasza na cele mieszkalne. Nie każdy budynek do tego się nadaje, w budynkach np. budowanych w technologii wielkiej płyty najczęściej występują stropodachy płaskie. Poddasza ze strychami nieużytkowymi występują raczej w budownictwie starszym, z przed wielkiej płyty. Obecnie w pracowni Wizart projektujemy adaptację takiego poddasza w budynku zlokalizowanym w „starej części” dzielnicy Nowa Huta w Krakowie, czyli jest to budynek wybudowany w latach 1950-55.
Powierzchnia „po podłodze” wynosi prawie 50m2. Do tego skosy połaci dachowych od wewnątrz w kalenicy dochodzą do wysokości ponad 6m, co daje możliwość zaprojektowania antresoli. Przy takich warunkach jest szansa na zaprojektowanie bardzo komfortowego i efektownego mieszkania, na życzenie inwestora w stylu „loft”. Na dolnym poziomie projektuje się otwartą przestrzeń mieszczącą częściowo wydzielony hol wejściowy wraz z obszerną szafą wnękową, strefę jadalni doświetloną projektowanym oknem połaciowym, otwartą kuchnię. Dalej wgłębi zlokalizowana będzie część dzienna, doświetlona kolejnym oknem połaciowym. Równolegle do zabudowy kuchennej zaprojektowano łazienkę wydzielając ją ściankami lekkimi. Takie rozwiązanie jest optymalne m.in. ze względu na bliskość pionów wod-kan. Wejście na otwartą antresolę po prostych schodach. Na antresoli projektuje się zlokalizowanie sypialni, doświetlonej również oknem połaciowym tuż pod samą kalenicą. Dzięki takiemu rozmieszczeniu okien połaciowych mieszkanie powinno być dobrze doświetlone. Jeśli chodzi o systemy ogrzewania i wentylacji, zastosujemy system łączony, tj. wentylacja mechaniczna z rekuperatorem (centrala wentylacyjna z wymiennikiem ciepła) i grzejniki elektryczne. Po dokonaniu bilansu energetycznego wyniki utwierdziły nas (i inwestora) w przekonaniu o słuszności zastosowania takiego rozwiązania nad alternatywnie rozważanym ogrzewaniem na gaz.

zwiń
projekt i wykonanie: CNT, Pozycjonowanie strony: Virtual Development - VD.pl